В съвременното развитие на стокооборта, очертаващата се икономическа криза, обусловена от развитието на COVID19 и с оглед въвеждането на абсолютна давност за гражданските задължения, за гражданите и юридическите лица става все по-необходимо да се гарантират и обезпечат паричните им вземания. Записът на заповед е традиционен правен механизъм за обезпечаване на търговски или граждански вземания.
Записът на заповед съгласно глава тридесет и първа от Търговския закон е безусловно писмено обещание на едно лице да заплати определа сума пари. При изготвянето на ценната книга е важно да се съблюдават посочените от законодателя реквизити, които следва да присъстват в записа на заповед. При липса на който и да било от законоустановените реквизити ЗЗ би била невалидна.
Задължителните реквизити на Записа на заповед са следните:
На първо място задължително в документа следва да присъства наименованието „запис на заповед” на езика на който е съставена и самата ЗЗ.
Безусловно обещание на задълженото лице да плати посочената в документа сума
Падеж
Място на плащане
Името на лице, на което или на заповедта на което трябва да се плати
Дата и място на издаване на заповедта
Подпис на издателя
Важно е да се отбелжи, че запис на заповед, в който не е посочен падежа се смята платим на предявяване. Ако не е уговорено друго, мястото на издаването се смята за място на плащането и за местожителството на издателя. Важно е да се отбележи също, че по силата на законова фикция запис на заповед, в който не е посочено място на издаването, се смята издаден в мястото, посочено до името на издателя.
Предимства на Записа на заповед:
Съгласно разпоредбата на чл.417, т.10 от ГПК кредиторът разполагащ с запис на заповед има право да поиска от Районния съд издаването на незабавна заповед за изпълнение, като по този начин се избягва исковото съдебно производство и директно се пристъпва към незабавно изпълнение върху имуществото на длъжника.