I част – въпроси от клиенти, читатели и последователи. .
Кое е правилното юридическо решение?
„Притежавам процесуалното качество на свидетел по образувано досъдебно или съдебно наказателно производство.
Притеснявам се от една страна да не изложа факти, които биха ме уличили в престъпление, а от друга съм запознат с наказателната отговорност, която нося, ако затая истината по време на разпита.
Адв. Сокол Недков и екипът му съветват:
Всеки свидетел в наказаелното производство може да се възползва от законоустановеното му право по чл.122, ал.2 от НПК, а именно да се консултира с адвокат при извършване на способите на доказване, с които се събират и проверяват свидетелските й показания.
Необходимостта от адвокатско участие при извършване на действия по разследването и съдебни-следствени действия с участие на свидетел се обуславя от възможността, последния с отговорите си, да се уличи в престъпление или да уличи свои близки.
Разпоредбата на чл.122, а.2 НПК е доразвитие на конституционната идея, че всеки гражданин има право на защита, когато са нарушени или застрашени негови права или законни интереси. Елемент от основното право на защита е и правото на гражданите на адвокатска защита пред органите на съдебната власт.
Свидетелят в наказателния процес има редица права, които осигуряват защитата му срещу незаконосъобразна намеса в личната му сфера. Безспорно сред тези права е правото му да не дава показания, ако с отговорите би или уличил себе си или свои близки в престъпление (чл.121 НПК).
Затова няма съмнение, че ползването на адвокатска защита от свидетел пред органите на предварителното разследване е гаранция за спазване на конституционното право на защита на гражданите на Република България.
Правото на свидетеля да се ползва от адвокатска защита в хода на други процесуални действия (различни от разпит на свидетел) се извежда от цитирания по-горе чл.56 от Конституцията на Република България.
Макар и конституционният текст да не е имплементиран в цялост в НПК, следва да се има предвид, че съгласно чл.5, ал.2 от КРБ разпоредбите на конституцията имат непосредствено действие (и без да са изрично възпроизведени в специалния закон). Отделно от това чл.24, ал.1, т.3 от Закон за адвокатура дава право на адвокатите да представляват доверителите си и да защитават правата и законните им интереси пред органите на съдебната власт, административни органи и служби.