Институтът на условното предсрочно освобождаване представлява възможност за предсрочно освобождаване от изтърпяване на наказание на лица, спрямо които преди изтичане срока на наказанието, предвидените цели в Наказателния кодекс са постигнати и продължаването на изтърпяването на наказанието се явява нецелесъобразно. Нормативно са определени предпоставките за предсрочно освобождаване, а именно: с поведението си да е дал доказателства за своето поправяне и фактически да е изтърпял:
– не по-малко от една втора от наложеното наказание;
– не по-малко от две трети от наложеното наказание в случаите на опасен рецидив;
Предложение за предсрочно освобождаване
Предложения за предсрочно освобождаване могат да правят следните субекти: 1. окръжният прокурор, съответно военният прокурор по местоизпълнение на наказанието; 2. началникът на затвора; 3. по молба на осъдения чрез началника на затвора, който задължително дава становище по молбата. Към предложението се прилагат личното досие на лицето, което се предлага за предсрочно освобождаване, другите писмени материали от значение за правилното решаване на делото и списъкът на лицата, които трябва да бъдат призовани.
Съд, който разглежда предложението
Производството протича пред окръжния, съответно военния съд по местоизпълнение на наказанието.
Разглеждане на предложението
Съдът разглежда предложението еднолично в съдебно заседание. Участието на прокурора, началника на затвора или негов представител и на осъдения е задължително. Осъденият има право на защитник.
Установяване (доказване) поправяне на осъдения
Доказателства за поправянето са всички обстоятелства, които сочат за положителната промяна у осъдения по време на изтърпяване на наказанието.