Упражняването на родителските права по отношение на ненавършилите пълнолетие деца при развод, действително в преобладаващите случай се присъждат на майката. Макар и непосочено в закона, това разбиране се е утвърдило в съдебната практика. Същото почива на Постановление на Върховния съд, което се основава предимно на специфичната биологична и психофизическа връзка между майката и детето.
Предоставяне упражняването на родителски права
Считам, че съдът не трябва да подхожда предубедено, водейки се от горното, а да изследва внимателно посочените в чл. 59, ал. 4 от СК критерии. Качеството майка, само по себе си, не е достатъчно за предоставяне уражняването на родителски права, то не винаги означава преследване и запазване интересите на детето. Решението винаги трябва да почива на задълбочен анализ, обективен социален доклад и неформално изслушване на родители, близки и деца, когато е възможно. Ето защо смятам за неудачно неполагането на усилия за предоставяне упражняването на родителски права на бащата, когато интересите на детето, въз основа на посочените в закона критерии, изискват това. От значение за това са – възпитателските качества на родителя, като морал, ценности, подход, образование и др; полаганите до момента грижи и отношение на родителите към детето; Желанието на родителите е ключов фактор, при вземането на едно такова решение; привързаност, пол, възраст, социално обкръжение, материално-битови условия и възможността за разчитане на помощ от трето лице.
Лични отношения между дете и родител, на когото не се предоставя упражняването на родителски права
В случай, че въпреки желанието на бащата, съдът постанови упражняването на родителските права на майката, следва да се предприемат мерки за налагане на ефективни мерки за лични отношения между детето и бащата. В интерес на детето се явява активното общуване, както с единия, така и с другия родител. В тази връзка постановяването на ограничени режими на лични отношения, въпреки желанието на родителя, считам за некореспондиращо с интересите на децата. В тази връзка бащите трябва да предприемат действия по осигуряване на един по-разширен режим на лични отношения с детето, поне 2 пъти седмично, половината от ваканциите, с преспиване и възможност за по-продължителен непрекъснат контакт лятото, което да не съвпада с отпуската на майката.
Бащите да настояват за точното и стриктно изпълнение на съдебното решение, относно личните им отношения и при нарушения да търсят своевременно съдействие от адвокат, който да осигури изпълнението на съдебното решение, чрез използване на допустимите от закона процедури, включително и чрез търсене на наказателна отговорност на родителя, осуетяващ упражняването на лични отношения между родител и дете, постановени със съдебно решение.
Не следва да се подценява и възможността, при незадоволителен режим на лични отношения за претендиране на такива и от страна на родителите на бащата, съгласно чл. 128, ал. 1 от СК.
Споразумение
Заслужава си, където е възможно да се полагат усилия за сключване на споразумение, относно упражняването на родителските права и личните отношения на родителя неупражняващ родителските права с детето. В практиката ми имам случаи, при които родителя неупражняващ родителските права е с режим на лични отношения с детето, почти еднакъв с този на майката. Осигурява се активното общуване на детето и с двамата родители, формиране на по-добра семейна среда и възможност за изграждане на положителни, общественополезни навици, като усещането на детето за подкрепа и закрила от двамата родители е по-силно при подобен тип отношения.
Накрая искам да завърша с това, че съм убеден в това, че държавата в лицето на съдебната власт, е задължена във всеки конкретен случай да осигурява в максимална степен защитата на интересите на децата, а невъзможността на родителите да бъдат заедно, не бива да размива това.