Съставът на престъпление по чл. 287 от НК се установява в раздел III от НК – престъпления против правосъдието. Престъплението засяга отрицателно обществените отношения свързани с правосъдната дейност и авторитетът на правосъдните органи.
Конктретно в случая разглеждаме възможността полицейски орган да извърши престъпния състав по чл. 287 от НК, а именно:
Длъжностно лице, което при или по повод изпълнение на службата си, само или чрез другиго, извърши противозаконни принудителни действия спрямо обвиняем, свидетел или вещо лице, за да изтръгне признание, показание, заключение или информация от него, се наказва с лишаване от свобода от три до десет години и с лишаване от права по чл. 37, ал. 1, точки 6 и 7.
Субект на престъплението – изисква се специално качество на дееца „длъжностно лице“ по смисъла на чл. 93, т. 1 НК. Полицейските служители, особено тези ангажирани с дейност по съответното досъдебно производство винаги се явяват длъжностни лица.
Изпълнителното деяние се свежда до извършване на противозаконни принудителни действия спрямо обвиняем, свидетел или вещо лице. Това са такива действия, които са в състояние да мотивират пострадалото лице, съответно обвиняем или свидетел /тъй като разглеждаме престъплението със субект на деянието – полицейски орган/ към активност, противно на волята му. Принудителните действия могат да бъдат както физически – напр. нанасяне на телесна повреда /употреба на физическа сила/, така и психически напр. отправяне на заплахи /въздействие върху психиката на пострадалия/. Необходимо е изпълнителното деяние да е извършено при или по повод изпълнение на службата си.
Престъплението е резултатно, като престъпният резултат се изчерпва с това да са извършени незаконни принудителни действия, без да е необходимо действително да е изтръгнато признание, показание, заключение или информация. Последното се явява цел на дееца и е елемент от субективната страна на инкриминираното деяние.
Формата на вината може да бъде пряк умисъл, предвид наличието на специална цел, евентуалният умисъл се изключва. Целта, която деецът следва да преследва за съставомерността на деянието е изтръгване на признание, показание, заключение или информация.
След така направената кратка характеристика на престъплението, следва да се има в предвид, че полицейските служители носят наказателна отговорност за тежко престъпление, при извършване на принудителни незаконни действия спрямо обвиняем или свидетел, които имат за цел изтръгване на признание, показание или информация. Наказателна отговорност се носи и ако такива действия бъдат извършени спрямо вещо лице, с цел изтъгване на заключение. За престъплението се предвижда наказание лишаване от свободо от 3 до 10 години, предвид високата му обществена опасност, която е обусловена от следните обстоятелства: честото им извършване в органите на МВР, както и обстоятелството, че с деянието се подронва авторитетът на ведомството пред обществото.
За практическо олицетворяване на деянието, прилагам извадка от практика, представляваща наказателна присъда по дело срещу полицейски служители, признати за виновни в извършване на престъпление по чл. 287 от НК.
Присъда № 58 от 9.06.2008 г. на ВС – София по н. о. х. д. № 58/2007 г., докладчик председателят полк. Стефан Илиев
чл. 20, ал. 2 НК
чл. 23, ал. 1 НК
чл. 66, ал. 1 НК
чл. 130, ал. 2 НК
чл. 131, ал. 1, т. 2 НК
чл. 287 НК
Съставът на престъплението по чл. 287 НК изисква задължително извършителят му да е длъжностно лице. Всички полицейски служители, участващи в разкриването на престъпление, предмет на дознание, безспорно имат това качество.
На основание чл. 300 , 301 и 303 НПК, съдът
ПРИСЪДИ:
I. Признава подсъдимите полицейски служители от хх РПУ – СДП:
Д. Н. Ф. – инспектор в 02-ра група, сектор „…“ при хх РПУ – СДВР, роден на ххх в град ххх, живущ в град хххх, българин, български гражданин, завършил висше образование, женен, неосъждан, ЕГН ххххх и К. П. М. – разузнавач 1-ва степен в 02-ра група, сектор „….“ при хх РПУ – СДВР, роден на хххх в град ххх, живущ в град хххх, българин, български гражданин, с висше образование, неженен, неосъждан, ЕГН гохх За виновни в това, че:
1. На 23.11.2005 г. за времето от 14,30 часа до 15,30 часа в стая № 107 в сградата на хх РПУ в гр. ххх, в качеството им на длъжностни лица от състава на полицията, в съучастие като извършители по повод изпълнение на службата им, извършили противозаконни принудителни действия спрямо свидетеля по дознание № …/2005 г. по описа на хх РПУ – СДВР С. А. О. от гр. ххх, за да изтръгнат признание от него, че е извършил кражба, като му нанесли удари с бухалка по дланите, удари с юмруци в областта на гърдите и удари с крака по слабините – поради което и на основание чл. 287, във вр. с чл. 20, ал. 2 и чл. 54 от НК, ги осъжда на по 3 (три) години лишаване от свобода.
2. По същото време и на същото място, в съучастие като извършители, като лица от състава на полицията при изпълнение на службата си, нанесли удари с бухалка по дланите, удари с юмруци в областта на гърдите и удари с крака по слабините на С. А. О. от гр. ххх, като му причинили кръвонасядане по врата и дясната гръдна жлеза – лека телесна повреда, изразяваща се в болка и страдание, поради което и на основание чл. 131, ал. 1, т. 2, вр. чл. 130, ал. 2, вр. с чл. 20, ал. 2 от НК, ги осъжда на по 6 (шест) месеца лишаване от свобода.