Полицейската регистрация ( позната още като – криминална регистрация) се извършва от полицейските органи въз основа на посочени в закона предпоставки. Информацията се записва и съхранява в информационните архиви на МВР. Нормативната уредба на полицейската регистрация се съдържа в Закона за министерството на вътрешните работи и НАРЕДБА № Iз-701 от 17.03.2011 г.
Законовото основание за извършване на полицейска регистрация е лицето да е привлечено като обвиняем, за извършено умишлено престъпление от общ характер. Това само по себе си не означава, че лицето вече е признато за виновно по отношение на извършеното престъпление, а само че е образувано съответното досъдебно производство и е привлечен като обвиняем. Оттук нататък наказателното производство може да се развие в различни посоки. Това са така наречените – действия на прокурора след завършване на разследването, като съгласно Чл. 242, ал. 1 от НПК – След като получи делото, прокурорът прекратява, спира наказателното производство, внася предложение за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание или предложение за споразумение за решаване на делото, или повдига обвинение с обвинителен акт, ако са налице основанията за това. В случай, че бъде внесен обвинителен акт в съда, последният е компетентен да се произнесе с постановяване на присъда. През цялото наказателно производство действа презумпцията за невиновност, която може да бъде оборена, единствено с влязла в сила присъда.
Заличаване на полицейската регистрация
Битуващото мнение, че полицейската регистрация е завинаги и не подлежи на снемане не отговаря на законовото положение. Това би нарушило съществено правата на гражданите, още повече, имайки предвид, че тази регистрация в редица случаи може да бъде основание за отказ от страна на административни органи за ползване на определени права, като например – кандидатстване за работа в службите на МВР, получаване на разрешително за оръжие и др.
Полицейската регистрация може да бъде заличена, в следните случаи:
1. е извършена в нарушение на закона;
2. наказателното производство е прекратено, с изключение на случаите по чл. 24, ал. 3 от Наказателно-процесуалния кодекс (споразумение);
3. е влязла в сила оправдателна присъда;
4. лицето е освободено от наказателна отговорност и му е наложено административно наказание;
5. лицето е починало; в този случай искането може да се направи от неговите наследници.
Не би било и резонно полицейската регистрация да е налична, при положение, че са налице някои от посочените по-горе предпоставки, тъй като всяко лице може да бъде обект на разследване, в хода на което да се установи, че лицето следва да бъде оправдано или още на ниво досъдебно производство да бъде прекратено производството.
Самото снемане на регистрацията се извършва по писмено мотивирано искане на заинтересованото лице или служебно, когато са налице основанията за това. На практика служебно снемане се извършва изключително рядко, затова е необходимо активност на съответния субект на регистрация.