
Производството цели прекратяване на съществуващ граждански брак, като за това е налично сериозно и непоколебимо съгласие на съпрузите. Това е възможно най-добрия способ за прекратяване на брака. В този случай съдът не издирва вината, както и причините за дълбокото и непоправимо разстройство на брака. Избягва се исков процес, при който често се изнасят публично факти от интимния живот на съпрузите, ангажират се различни доказателства и тн.
Производството се урежда от Семейния кодекс и Гражданския процесуален кодекс, където за развода е предвидено особено исково производство.
Законови предпоставки за развод по взаимно съгласие?
1. Трябва да е налице съгласие и на двамата съпрузи т.е. съгласие от страна само на единия съпруг не е достатъчно, без да коментирам хипотезата на преминаване от исково производство към производство по развод по взаимно съгласие;
2. Съгласието трябва да е непоколебимо. То трябва да бъде окончателно и категорично, а не да е в процес на обмисляне;
3. Необходимо е още да бъде и сериозно, а не плод на временна емоция или настроение.
Споразумение
Споразумението, което се предлага на съда за утвърждаване трябва да регулира следните въпроси:
1. Местоживеенето на децата, упражняването на родителските права, личните отношения и издръжката на децата;
2. Ползването на семейното жилище;
3. издръжката между съпрузите;
4. Фамилното име;
Може да се постигне споразумение и по други последици на развода, което обаче не е задължително.
Производство
Протича пред съответния районен съд (по постоянен адрес на някоя от страните). Задължително е личното явяване на страните на първото открито заседание. Проверява се споразумението дали е в интерес на децата и да не противоречи на закона. Решението, с което се допуска развода по взаимно съгласие, не подлежи на обжалване.