Знаете ли, че състоянието “родителско отчуждение” все по-често е част от живота на децата, поради неосъзнаване на вредните последици от него. Синдромът на родителско отчуждение представлява форма на насилие спрямо дете, при което детето бива отчуждавано от единия си родител.
Как се предизвиква най-често:
- Когато отглеждащия родител (най-често майката) целенасочено извършва действия, в резултат на които отчуждава детето си от неотглеждащия родител (най-често бащата).
- Като акт на отмъщение от отглеждащия родител срещу неотглеждащия, чрез прилагане на манипулативни техники спрямо детето или чрез директното му наговаряне срещу неотглеждащия родител.
Как се отразява това на детето:
- Синдромът на родителско отчуждение категорично се отразява неблагоприятно на децата, като се създават психологически дефицити в тяхното формиране, когато са лишени от присъствието на родител.
Как се интерпретира това състояние в съдебно производство:
- Когато родителското отчуждение е в резултат на действия и/или бездействия от страна на отглеждащия родител, съда следва да приеме за дълбоко занижен неговия родителски капацитет, предвид това, че същият осъществява акт на психологическо и емоционално насилие спрямо дете.
- Следва да се пиеме, също така, че се нарушават права на детето, от категорията на основните, каквото представлява правото на дете да има пълноценен контакт и с двамата си родители.
Знаете ли, също, че родителското отчуждение нарушава международните нормативни актове от най-висш ранг, които третират правата на детето:
- Конвенция на ООН за правата на детето;
- Хартата на основните права на Европейския съюз;
Какво може да се направи:
- Ползването на квалифицирана правна помощ от адвокат с познания в областта на семейното право може значително да помогне в идентифицирането на проблема и изискване на съдебни мерки за неговото преодоляване.